От Борислав Гърдев
Мария Антонова е озаглавила книгата си за Блага Димитрова „Дневник на едно приятелство“.
Антонова е имала щастието и късмета да познава голямата наша писателка в продължение на три десетилетия.
Общуването с такава благодатна личност като Блага Димитрова е дар Божи и подарък на съдбата.
От всяка страница на дневника личи пиетета, уважението, любовта към Големия Творец, който освен всичко останало е и пример за нравствена извисеност и морална чистота.
Приятелството започва през далечната 1974 г. и приключва със смъртта на Блага на 2 май 2003 г.
През тези десетилетия авторката търпи развитие , завършва висше образование в София, омъжва се, ражда дъщеря, сменя работно място, получава с мъка софийско жителство и жилище.
Тя преживява трансформацията и от срамежлива и комплексирана провинциална девойка се превръща в уверена интелектуалка, която трупа знания и опит, интелект и увереност в обкръжението на светила на българската духовност – от Петър Динеков и Елена Михайловска до Дора Габе, Елисавета Багряна и проф.Методи Писарски.
Винаги в обкръжението на Блага, неин най – близък помощник и изповедник, Мария Антонова неусетно израства духовно, изпитвайки нейното благотворното и лъчезарно влияние.
От помощник тя постепенно е допусната до работния кабинет на Блага, до новите й книги, до ръкописите, които понякога и тя преглежда и коригира, помагайки на именитата ни поетеса и романистка.
Дневникът е воден 30 години, но в него има и промеждутъци, без никакви записи – седмици, дори месеци наред.
За 1989 г. например Антонова не е оставила и ред.
В личен разговор обясни тези пролуки с домашни ангажименти и отглеждането на собственото дете.
И тъй като е привилегирован участник и свидетел на важни събития от творческия и житейски път на Блага Димитрова само може да съжаляваме за определени пропуски, които тя, съзнателно или не, е допуснала.
Аз исках да видя по – отчетливо представени взаимоотношенията на Блага със съпруга й Йордан Василев, да разбера защо голямата ни писателка се е чувствала самотна, неразбрана и пренебрегвана в най –близкото й обкръжение, да осмисля драмата по осиновяването и отглеждането на виетнамката Хани, а също да вникна по – пълноценно в нейния свят, в характерната й същност да се раздава за другите, а да нехае за своето здраве.
При лансирането на дневниковите записи се чувства дисбаланс между периода до 1988 г., описан сравнително подробно и цялостно в своето протяжно и повтарящо се, така характерно за късния соц, ежедневие и времето след 1989 г.
Вярно е, че Антонова в този период е заета с отглеждането на дъщеря си Блага, но на мен определено ми липсва атмосферата и свидетелството от първо лице на възлови събития от зората на демокрацията с участието на Блага – изпращането на знаменитите й есетата до Румяна Узунова за „Свободна Европа“ в началото на 1989 г.,първият голям митинг на опозицията на 18 ноември 1989 г. пред храм – паметника „Александър Невски“, знаковото й участие във възстановената „Всяка неделя“ на другия ден, подкрепата й за гладуващите 39 опозиционни депутати между 10 и 19 юли 1991 г., пребиваването й във властта като депутат и вицепрезидент, знаменитото й отворено писмо до приятелите от демократичната общност от 19 септември 1992 г. по време на първия сериозен разлом в СДС, оставката й като вицепрезидент на 6 юли 1993 година…
Очаквах да проследя по – детайлно драмата и катарзиса на честния интелектуалец, впримчен във властта, без право на личен избор, на осезаеми ресурси, с които да влияе на общественото мнение, затворен в клетка, охраняван и ограничен при общуването си със своите приятели.
Затова, разбира се, авторката няма вина.
Основното, главното, към което се е стремяла Антонова – да разкрие съкровената същност на Блага Димитрова в лична ,битова, интимна среда , е успяла.При това успешно.
Чувства се обичта и уважението, с които е изпълнен всеки ред, посветен на Блага.
И тук няма притворство и фалш, а истинско, неподправено чувство.
Защото за Мария Антонова тя е преди всичко ориентир и пример – за творческа продуктивност, за гражданска смелост и отговорност, за човечност и себераздаване.
Казала го е съвсем безхитростно и точно в края на своя дневник – „Връщайки се назад във времето, си мисля, че преди тридесет години, когато живях в провинцията (гр.Дулово – б.м.), й пишех по четири писма на месец.Сега, когато я няма, я сънувам всяка седмица.Сякаш ми връща моите някогашни очаквания.Живот и смърт – две неделими думи от нашето човешко битие.
Такъв е нашият свят!“
И още – „Със смъртта й си отиде една съществена част от моята човешка същност : високият морален и нравствен коректив, чрез който тя отмерваше различните човешки същности, на първо място способността на хората да се радват на малките и красиви неща в живота.Вероятно щастието да срещнем хора по пътя си не ни се дава, когато ние искаме, а когато Бог реши да ни дари с приятелството на онези, които обича!“
След подобни искрени и проникновени обобщения мога само да адмирирам появата на „Дневник на едно приятелство“ , родила се след тригодишни усилия и да я препоръчам на всеки ценящ и обичащ българската литература и в частност творчеството на незабравимата Блага Димитрова.
Мария Антонова, „Блага Димитрова.Дневник за едно приятелство“, С., 2016, изд.“Кибеа“, ред.Иванка Николова