От Йордан Атанасов
(Откъс от романа „Хамовото семе“)
Лятото беше в разгара си. Сухото континентално лято и изгарящото четиридесетградусово слънце бяха характерни за август.То изпичаше земята, зърното, хората и животните. Изкарваше им водата. Полето и харманите димяха. Това време беше благодатно за Стоян Гемов – един странник, когото повечето драгойновци смятаха за луд. Изглеждаше 65-70 годишен. Трудно бе да се определи възрастта му, защото беше жилав и слаб, косата му естествено черна, леко прошарена, а очите му – живи въглени. Живееше сам. Но имаше и другар – един стар дръглив вол. Беше го кръстил Аржентинец. Бай Стоян, така говореха селяните за него помежду си, но той искаше да се обръщат към него с „Господин Гемов”. Беше независим човек, демократ. И го доказа на Първи май, когато произнесе вдъхновена реч срещу насилието над хората, за човешките права и свободи. Тогава много хора си промениха мнението за него.
Както и преднате години, той правеше кирпич на брега на Янтра. Августовското слънце изпичаше бързо калъпите. Който строеше плевня или дувар, знаеше, че тук ще намери евтин и качествен строителен материал. Закупеното се носеше франко адреса на купувача. Майсторът саморъчно товареше каруцата, впрягаше Аржентинеца и с песен на уста извършваше доставката. На връщане товареше слама или мекина, за да има храна за добичето, пък и за здравина на кирпича. Работният ден при него започваше рано сутринта. Долу, близо до реката, той правеше едно голямо калило. Материал – бол. Глината, подходящата пръст за кирпича – от брега, водата – от реката. Слагаше известно количество слама и започваше да тъпче на бос крак. Ходилата му бяха едри, корави и черни. А и той от слънцето – черен и корав като изпечен кирпич. След като направеше сместа, вземаше една дървена форма, с размерите на два кирпича и започваше да я пълни. Заглаждаше отгоре и изтегляше калъпа. Кирпичите оставяше на място, докато заякнат. След два-три дни ги изместваше нагоре и ги редеше на зиг-заг един върху друг в редица, така че да преминава въздух между тях и да продължат да съхнат.
Бай Стоян се беше върнал преди осем години от чужбина. От юноша обикалял света, работил каквото му падне, за да си изкарва прехраната. Преминал през много държави – далечни и близки: Аржентина, Мексико, САЩ, Италия, Сърбия, Австрия, Унгария, Германия… изреждаше ги на пръстите на двете си ръце. А някои, дето само е пресичал, не споменаваше дори. Стар ерген, на стари години, като му омръзнало да скита, решил да се върне в бащиния дом, когато разбрал, че вече никой не живее в него. Освен това носталгията натискала душата му от дълги години. Пък и си мислил, че е добре да умре на родна земя и да го погребат там, където се е родил. Баща му и майка му починали, сестри и братя нямал.
След половин година малкото пари, които имал, взели да свършват. В текезесето не му се работело за стотинки надница, а друга работа не му предлагали, защото бил обявен за неблагонадежден, макар че доброволно се върнал в България. Решил, че трябва да се изхранва с правене на кирпич. И започнал от дома на баща си. За две години вкарал в работа всичката пръст пред къщата и малкото дворче. Преработил я и я продал като строителен материал. Плътно изгребал пръстта до съседите. Зейнала дупка като басейн с олимпийски размери. И бликнала вода по метода на скачените съдове от близко минаващата Янтра. Крякнали жаби, на тънки струни звънкали комари. Бай Стоян пуснал малки рибки да се размножават. И да растат. Комшиите се уплашили да не им подкопае къщите и да се срутят в басейна. Завалели устни и писмени оплаквания до властите. Дошла комисия от околията. ВиК и хидроинженери се хванали за главите и издали предписание обекта да се запечата (интересно как), а кметът му направил акт за глоба. Който останал на книга, щото стопанинът нямал нищо: ни пари, ни мебели, ни дрехи. На гол човек какво може да му се вземе. Гол, но умен, предприемчив. Без да губи време, решил да продължи с кирпича край реката. И така вече три години. Там спи, там се храни в колибката си. До него е първия му приятел – волът. Зимно време се прибира в къщата, заедно с него в приземната стая. Говоря му като на човек и ме разбира, даже ми чете мислите, споделя г-н Гемов. Искаше така да се обръщат към него, не с другарю, а както е в демократичните държави – господин. Съседната стая предвидливо е напълнил със слама за добичето. За себе си не мисли. Печка не му трябва. Топли се от топлината на Аржентинеца. Нощем лежи до него. А за храна – комшиите от време навреме му дават по нещо, което разделя с приятеля си. Пролетта отново излизат на обекта. Бай Стоян – в калилото, а Аржентинеца пасе на поляната. Така очакват поредните клиенти от пролет до есен.
С няколко приятели от махалата Христо, Георги, Стоян обикновено в късния следобяд, отивахме край реката на разходка. Както и днес. Качвахме се по старите изкорубени върби да видим гнездата на дребните птички, хвърляхме обли плоски камъчета по водата, вадехме паяци от дупките им, играехме челик, забавлявахме се. Но най-интересни бяха срещите ни с господин Гемов. По това време, след като беше омесил и насякъл две-три калила кирпич, той се припичаше по гръб на слънце. Аржентинеца преживяще, легнал до него. И ние сядахме, поканени от стареца. Обичахме да слушаме загадъчни и странни истории за държави и хора. Поглъщахме ги с отворени уши и уста. Даже забравяхме едрите волски мухи, които кацаха по нас. Чак когато забиеха жилата си по-дълбоко и бяха смукнали кръв, ги размазвахме с премерен удар. За да не вдигаме шум. А комарите не ни правеха впечатление.
Ние бяхме момчета на по 15-16 години. На толкова бай Стоян (за нас той беше дядо, но го титулувахме с „бай” помежду си заради енергията и закачливия му характер) беше напуснал България с чичо си и „акустирал” чак в Аржентина, много преди преломната 1944 година.
Питахме го за всичко: какво е работил, как се е издържал, учил ли е, жена имал ли е, деца, любовници, неприятности с властите… Вече знаехме, че от спечеленото в Аржентина (там имал роман с една омъжена жена) си купил лека кола на старо и трябвало да бяга от гнева на ревнивия съпруг. Вола си кръстил Аржентинец, за да му напомня за аржентинката. Тя му била първата и го научила на много неща в любовта. А любовта е като въшката – тя излиза на челото, обърква ума ти и се вижда от всички, дори да се мъчиш да я прикриеш. Получава заплаха за убийство. Анонимна, но той много добре знае от кого е. Изоставя ласките на жената (помни още сълзите й), чичо си изоставя и се покрива. Защото животът е преди всичко. Та през Боливия, Бразилия, Колумбия стига в Панама. Продава колата и си взема билет за пътнически параход до Мексико. Установява се в Гуадалахара. А оттам до Щатите – с малко подкуп, по канала на контрабандистите – в Града на ангелите – Лос Анджелис… Но той нали си е дявол. По-късно митарства из Европа. Работи при български градинари-драгойновци. Те били като бълхите, навсякъде, шегува се той.
Сега, на заника на летния ден и на живота си, г-н Гемов беше гол, както през целия ден, само с едни черни долни гащета. Аз тъй и си го спомням край реката. А когато отиваше до магазина или возеше кирпич – увит с една черга от кръста надолу. Или с чаршаф, ако е горещо. Всяка градска мадама и всеки циганин би завидял на тена му.
Като ни видя, той седна и каза, че днес ще ни изнесе една лекция за мъжката сперма. Тъкмо беше започнал да говори за ползата от онанирането и на хоризонта видяхме да приближава майката на Стоян, едно от съседските момчета. Тя носеше пръчка и без да се приближава много, за да не гледа голия старец, се развика да тръгваме, че козите се прибирали от паша. Трябвало да им се шета: доене, поене, почистване на саите… Забра ни всички, такава била заръката на родителите ни. Да си ходим. А може би се съмняваха, че ни учи на лоши неща и бързаха да вземат превантивни мерки.
На другия ден отидохме по-рано при него. И той продължи лекцията си за спермата. Тогава в училище с недомлъвки се говореше, а в пресата се пишеше отрицателно за онанирането. Как младежите отслабвали, изглупявали и по-късно не можели да имат деца. Обратно, г-н Генов, ни убеждаваше, че движението на спермата, редовното й изхвърляне – независимо дали в жена или в шепа, е живот. И няма нищо вредно и скверно в това. Напротив, вредно е събирането и застояването на семето у мъжа. Жените всеки месец прочистват кръвта си. Трябва да следваме природата. Ето – вижте ме и мен. Аз нямам жена. Въпреки това при тази възраст и при тежката и уморителна работа, два пъти в седмицата се облекчавам. Как ли? Ами след обяд както съм легнал и както ме напече слънцето, желанието се събужда у мен. Хормоните стават луди. Слънцето с неговата радиация помага много. И като си припомня бедрата на двайсетгодишната Донка, която един път в седмицата идва на реката да пере и ще не ще, отивайки навътре при по-чистата вода, запрята полите… О, това ми стига. Не искам нищо повече. Сякаш, че Бог я праща. Като си я припомня, завързала басмяната си рокля нагоре, дъхът ми замира… И съм готов… Чувате ли какво ви казвам, аз съм завършил световния университет на живота… Комунистите искат да ви направят безполови и послушни същества, за да ви управляват по-лесно. Но мен – не!
Мълчахме и слушахме. И вътрешно в себе си бяхме съгласни.
Есента се пръснахме по градовете да учим. По коледната ваканция научихме, че някои доброжелатели в кавички отново бяха писали нагоре, че лицето Стоян Гемов , правейки кирпич незаконно без разрешение, подкопава брега на реката и й нанася вреда. Отново пристигнала комисия и специалисти от ВиК и мелиорации. И забранили дейността на нашия приятел… Всъщност му взели хляба. Как е изкарал зимата, не знам, но помня, че на манифестацията на 24 май, когато цялото село, текезесарските бригади, учениците и спортистите минавахме край трибуната, където бяха местните величия, на срещуположния край на улицата прогърмя гласа на г-н Гемов и заглуши всичко. Завит с един бял чаршаф от врата надолу, сакаш ученик на Махатма Ганди, той говореше за свободата на словото, за братята Кирил и Метозий, за техния подвиг. И за нашето овчедушие…
Манифестацията почти свърши и хората се наредиха край него да го слушат. Управниците се шокираха от дързостта му. И десетина минути бяха в каталепсия. Като ония буболечки, бутнеш ли ги от дървото, падат на земята и не мърдат. Правят се на умрели. Все пак кметът и партийният се съвзеха и пратиха пазача на общината и селския милиционер да го приберат. Вкарали го в мазата. Хората разправяха, че през нощта го били, а на другия ден с линейка – в Карлуково. При лудите.
Колко са го държали там, не зная. Вече бях излязъл от селото и учех гимназия в окръжния град, където се бяхме преселили. Научих от приятели, че един от лудите го ударил с лопата в главата. Г-н Гемов починал в болницата. Разправяха, че убиецът бил обявен за невменяем, както си му е реда, но след година го изписали като здрав. Излекуван. Някой каза, че работел като портиер в Окръжния комитет на Отечествения фронт.
Не знаехме къде е погребан майсторът на кирпич, но когато през ваканциите се събирахме в село, често отивахме на реката и си спомняхме за казаното от него. За дързостта да живееш смислено по своя си начин, за овчедушието, за свободата на личността…
Водата наистина беше съборила голяма част от брега и беше направила остър завой на това място. Хората го бяха кръстили Гемовия завой. Така се казва и до днес, макар че направиха корекция на руслото и талвегаът върви на друго място.